Децентралізація в цифрах: як виглядає Донецька область у моніторингу від Мінрегіону

Щомісяця Мінрегіон проводить моніторинг процесу децентралізації влади та реформування місцевого самоврядування. За даними червневого моніторингу, лідерство у формуванні об’єднаних громад утримує Житомирщина. Найкраще співпрацюють громади Полтавщини та Вінниччини. Найбільше старост обрано на Хмельниччині. Найшвидше подали проекти на кошти інфраструктурної субвенції громади Закарпаття, Донеччини та Харківщини.

Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою», проаналізував наведені в моніторингу показники Донецької області за різними напрямками, з’ясувавши децентралізацію в регіоні в цифрах.

Станом на перший місяць літа в Донецькій області утворені та функціонують 10 ОТГ. До однієї громади планує приєднатися одне село – мова йде про Золотий Колодязь, який бачить своє майбутнє в складі Шахівської ОТГ.

Загалом у Донецький області протягом 2015-2018 років були створені 17 ОТГ, правда,7з них поки чекають рішення Центрвиборчкому про призначення перших виборів.

У 11 районах Донецької області( на підконтрольній українській владі території) досі не утворено жодноїОТГ. Повністю покриті громадами лише 2 райони – Лиманський, який повністю увійшов у Лиманську ОТГ, та Олександрівський ( вибори в Олександрівську ОТГ вже були в квітні 2018 року, а Новодонецька громада чекає змін адмінтерустрою, щоб йти на вибори).

За загальним рейтингом областей щодо формування громад Донецька область посіла 9 місце. Цей показник формується з декількох складових. Наприклад, за відсотком площі, охопленої Перспективним планом, Донеччина на 4 місці в Україні,а ось за кількістю ОТГ та кількістю населення, яке живе в ОТГ, область посідає 13 місце.

16,7% мешканців регіону проживають в ОТГ. 73,5% людей залишаються жити в містах обласного значення без об'єднання і 9,8% мешканців поки не об’єдналися, але вони не живуть в містах обласного значення.

51 староста працює в об’єднаних громадах, з них лише 14 пройшли через вибори, решта поки що виконує обов’язки.

Субвенція з держбюджету на соціально-економічний розвиток окремих територійдля Донецької області складає в цьому році 192,4 млн. грн. Планується оновити, відремонтувати чи збудувати за ці кошти 229 об’єктів. За минулий рік Донеччина зуміла використати трохи менше 60% виділених коштів.

На розбудову дорожньої інфраструктури Донецькій області дають 557,5 млн. грн., з них 200 млн. грн. вже перерахованіз державного місцевим бюджетам.

9 об’єднаних громад отримали субвенцію на розвиток інфраструктури ОТГ. Загальна сума складає 33 млн.грн. Лише Донецька область разом з Закарпатською надали проекти на всю суму інфраструктурної субвенції.

Понад 777 млн. грн. складає для Донецької області державна підтримка через ДФРР, це найбільша сума серед усіх областей України.

6 млн. грн. дали Донецькій області з державного бюджету на будівництво8 футбольних полів зі штучним покриттям. Ці кошти використані не були. У 2018 році регіону передбачене фінансування на будівництво полів у розмірі 30 млн.грн. – це також найбільша сума в Україні.

На розвиток сільської медицина Донеччина отримає з держбюджету 149,5 млн. грн.

У Донецькій області відкриті 11 опорних учбових закладів, 3 з них – в об’єднаних територіальних громадах.

На території регіону працює 561 загальноосвітня школа. 237 з них перебувають під управлінням райдержадміністрацій, а 324 під управлінням органів місцевого самоврядування ( міст обласного значення та ОТГ).

З 10 громад Донецької області вже 7 ОТГ прийняли в комунальну власність60 шкіл, три громади передали освітню субвенцію до районного бюджету.

27 Центрів адмінпослуг функціонують на території Донецької області

У 6 громадах Пенсійний фонд утворив віддалені робочі місця для надання послуг. Загалом по всіх 10 громадах соціальні послуги надають 35 фахівців та 16 старост

Трохи більше 1 млн. осіб у регіоні за віком є молоддю, в об’єднаних громадах мешкає лише 31,8 тис. з них. Із 41 молодіжного центру комунальної власності на території області лише 4 працюють в ОТГ, з 38 молодіжних центрів приватної власності на території громад не функціонує жодного.