23 травня 2017 року Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму на засіданні розглянув два проекти Законів про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні дитини та порядку її виплати з метою підвищення народжуваності в Україні»(зазначається на сайті Верховної Ради).
Депутати запропонували такі законопроекти:
У першому пропонують збільшити розміри допомоги при народженні дитини, в тому числі і залежно від черговості народження дитини у сім‘ї:
- на першу дитину — 52 розміри прожиткового мінімуму (з 01.01.2017 — 70 460 грн.);
- на другу дитину — 70 розмірів прожиткового мінімуму (з 01.01.2017 — 94 850 грн.);
- на третю та кожну наступну дитину — 120 розмірів прожиткового мінімуму (з 01.01.2017 — 162 600 грн.).
При цьому одноразова допомога складатиме:
- при народженні першої дитини 15 прожиткових мінімумів,
- при народженні другої дитини –25 прожиткових мінімумів,
- при народженні третьої та наступної дитини – 40 прожиткових мінімумів).
У другому законопроекті пропонується:
- нараховувати та виплачувати допомогу при народженні дитини у розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виплати допомоги при народженні дитини;
- одноразово виплачувати суму, що дорівнює 5 мінімальним заробітним платам;
- упродовж наступних 36 місяців – щомісячно у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
В обох законопроектах передбачається відновлення такого виду державної допомоги сім’ям з дітьми як допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
За розрахунками Міністерства фінансів України реалізація проектів складатиме:
- першого законопроекту в частині підвищення розміру допомоги при народженні дитини потребує 10 млрд. грн.,
- другого – 8,6 млрд грн.
- витрати на відновлення допомоги по догляду за дитиною неможливо розрахувати в зв’язку з відсутністю в законопроектах розміру такої допомоги.
Під час обговорення законопроекту члени Комітету підтримали пропозицію щодо збільшення розміру допомоги при народженні дитини та прив’язку цього розміру до прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років, оскільки це забезпечить належний соціальний захист дітей та сприятиме підвищенню народжуваності дітей в Україні.
Водночас, на думку членів Комітету, конкретні розміри допомог при народженні першої, другої та третьої дитини мають бути визначені при підготовці законопроекту до другого читання.
Комітет з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту та туризму прийняв рішення:
- рекомендувати Верховній Раді України за результатами розгляду в першому читанні прийняти проект Закону про внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо розміру допомоги при народженні дитини та порядку її виплати з метою підвищення народжуваності в Україні
- другий законопроект відхилити.
Чи ухвалили ці законопроекти?
За інформацією Юридичного порталу України в Україні допомога при народженні дитини у 2018 році залишилася незмінною.
З 1 липня 2014 року і до сьогоднішніх днів її розмір складає 41280 гривень незалежно від того, скільки дітей у родині. Батьки отримують гроші частинами. Одноразова допомога складає 10320 гривень, а залишок виплачують рівними частинами впродовж 36 місяців. Щомісячна сума дорівнює 860 гривень.
Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман оприлюднив пропозицію Кабінету міністрів України частково компенсувати із держбюджету послуги няні для працюючих батьків. Метою такої ініціативи «Муніципальна няня» є збільшення народжуваності в країні.
Прем’єр сказав, що з 1січня 2019 року кожна родина в Україні отримає часткову компенсацію зарплати няні, яка доглядає за дитиною до 3-х років. Головна умова – няня повинна бути влаштована на роботу офіційно. Сума компенсації дорівнюватиме прожитковому мінімуму, який зараз складає 1500 гривень. Гройсман наголосив, що ця сума буде щороку збільшуватися.
Ще одна ініціатива – бебі-бокси.
Прем’єр пояснив що це таке і коли запрацює. Бебі-бокс – це коробка, у якій буде все необхіднемалюкові для перших місяців його життя. У ній будуть підгузки, ковдра, пелюшки та інше на суму близько 5000 грн. враховуючи, що в Україні у середньому на рік народжується 400 тис. дітей, у 2019 році на програму бебі-бокс витратять майже 2 млрд. грн.
З 1 вересня 2018 року бебі-бокс отримає кожна новонароджена дитина.
Самі бебі-бокси вигадали у Фінляндії ще в 1938 році. Але там можна було обирати – взяти гроші, або коробку з подарунками.