На п’ятий фестиваль української культури приїхали гості з Костянтинівки, Краматорська, Слов’янська, Добропільського району, Званівки
Фестиваль розпочався ходою людей у вишиванках. Жителі села, гості – кожен міг долучитися до ходи. Молоді люди попереду несли українські прапори.
Вперше тут провели конкурс красунь – з восьми дівчат обрали кращу. Нею стала Маргарита Муковська. Маргарита мріє вступити на акторський факультут, тому цей досвід для неї важливий. Її корона – перехідна, зазначили організатори і наступного року вона має передати її новій переможниці.
На фестивалі був організований ярмарок. Можна було придбати домашні продукти, мед, виноград, шашлик. Також багато майстринь привезли сувеніри з бісеру, вишиті сорочки, картини, розпис по дереву.
“Мені тут дуже подобається, я їду сюди за українським духом. Люди у вишиванках, лунає українська музика, дивовижно”, - розповіла Світлана Батарон з Костянтинівки.
Також в цей день можна було відвідати музей “Довкілля” – його громада села створила у 2011 році. За 7 років назбирали понад 2 тисячі експонатів. Там є зала з предметами українського побуту 19-20 століть, є зала АТО, нещодавно відкрили залу, де зібрані експонати часів комунізму.
До фестивалю селяни гуртом білили і розписували хату, якій понад 100 років.
“Я давно чула про це село і хотіла приїхати. Я вражена. Була у музеї – це класно, що люди зберегли свою культуру та історію. Чекаю, коли пригощатимуть кулішем, він тут, кажуть, дуже смачний”, - говорить Ольга, що приїхала зі Слов’янська.
Кулішем пригощали безкоштовно. Люди шикувалися у чергу, аби скуштувати його.
У 2013 році, коли вперше проводили фестиваль, на ньому було десь 600 людей. Цього дня організатори нарахували до двох тисяч.
“Ми мало їздимо в гості. А це класна можливість поїхати до друзів. Я тут і торгую ковбасою, і відпочиваю трохи. Дух мені подобається. Такі б фестивалі в кожному селі”, - поділився фермер Сергій Свириденко з Іванопілля.
Фестиваль “Смолянський куліш” провели до Дня Незалежності України.
Гроші виділили з бюджету Іллінівської громади. У 2013 році селяни складалися своїми грошима, аби організувати таке.