Отримання якісних медичних послуг населенням зможе забезпечити зниження рівня захворюваності, підвищить рівень тривалості життя, зменшить витрати на лікування хвороб та сприятиме вчасному їх виявленню. Реформа охорони здоров’я відбувається на всіх рівнях: державному, регіональному, місцевому. Як же триває реформування медицини в селі? Яких позитивних змін чекати?
Команда руху “Сильні громади” проаналізувала процес реалізації медичної реформи у сільській місцевості на прикладі Костянтинівського району та Іллінівської ОТГ.
З січня 2018 року керівництво “Костянтинівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги” провело реорганізацію закладу первинної медичної допомоги з бюджетної установи у комунальне некомерційне підприємство Костянтинівської районної ради “Костянтинівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги”. Наступним кроком було укладання договору з Національною службою здоров’я України для отримання прямого фінансування за надані медичні послуги з державного бюджету.
Костянтинівський районний центр первинної медико-санітарної допомоги
До складу Костянтинівського районного центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) входять 9 амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 22 фельдшерсько-акушерських пункти (ФАП) .
Дві амбулаторії планують об’єднати, а два фельдшерсько-акушерські пункти закриють. Таку пропозицію винесла головна лікарка до районної ради, оскільки вони вже два роки стоять "законсервовані". ФАПи — проблемне місце Центру, адже їх в структурі 22. Про це йдеться на сайті МОЗ України.
Амбулаторії загальної практики сімейної медицини сприяють профілактиці і зниженню захворюваності, виявленню захворювання на ранніх стадіях. Населення за територіальним принципом може отримати на базі амбулаторії лікувально-профілактичну допомогу. Фельдшерсько-акушерський пункт є місцем для надання першої невідкладної медичної допомоги в селі.
Зі слів заступника головного лікаря КП “Костянтинівського районного ЦПМСД” Лідії Ситник, всі амбулаторії Костянтинівського району забезпечені автомобілями для роботи в межах територіальної дільниці амбулаторії, та для зв’язку з містом в екстрених випадках. ЦПМСД має 12 автомобілів. Амбулаторії підключені до інтернету, а для реалізації програми обрання сімейного лікаря, вони приєдналися до системи eHealth.
Система eHealth
Поки що в процесі реалізації медичної реформи у Костянтинівському районі не виникало труднощів, хоча було кадрове скорочення. Позитивним є те, що за новою системою фінансування коштів повинно вистачати на всі витрати (раніше заробітну плату фінансувала районна влада).
Амбулаторії
У серпні 2017 року в селищі Іванопілля Костянтинівського району було завершено впровадження енергоощадних заходів в амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Проект реалізовували в рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду - III» за рахунок коштів ЄС/ПРООН, бюджетних коштів і коштів громадської організації «Мрія». Загальна вартість робіт - 208 тис 858 грн.
Амбулаторія загальної практики сімейної медицини в Іванопіллі
В амбулаторії модернізували систему опалення, замінили вікна, двері, реконструювали процедурні приміщення, нове медичне обладнання та інвентар.
6 вересня 2018 року перший заступник голови Костянтинівської райдержадміністрації Олег Ісаков разом з головним лікарем КП “Костянтинівського районного ЦПМСД” Наталією Ліхтенштейн провів нараду щодо будівництва нової амбулаторії загальної практики сімейної медицини у селі Кіндратівка. Під час наради обговорили послідовність затвердження необхідної документації.
Нарада щодо будівництва нової амбулаторії
Тут можна обрати свого лікаря
З 1 квітня розпочалась кампанія “Лікар для кожної родини”. Мешканці Костянтинівського району та Іллінівської ОТГ повинні обрати сімейного лікаря, терапевта, педіатра та укласти з ним договір на обслуговування (декларацію). Підписання декларацій здійснюється в амбулаторіях, ФАПах та Костянтинівському районному ЦПМСД. Мешканець району може підписати декларацію з будь-яким лікарем, не залежно від того, обслуговував лікар це селище раніше чи ні.
У Костянтинівському районі та Іллінівській ОТГ процес підписання декларацій відбувається активно, вже понад 60% населення обрали свого лікаря. Костянтинівський районний ЦПМСД за кількістю підписаних декларацій на 4 місці в Донецькій області. Такий показник є результатом активної агітаційної роботи головного лікаря ЦПМСД та команди всіх медичних працівників.
“Наталія Ліхтенштейн особисто приїжджала до кожної сільської ради, зустрічалась з мешканцями, роз’яснювала особливості реалізації медичної реформи та важливість процесу обрання лікаря”, - наголосила заступник головного лікаря Лідія Ситник.
Костянтинівський район на 4 місці в області за кількістю підписаних декларацій
На території Костянтинівського району та Іллінівської ОТГ працює 11 лікарів з медичною освітою першої та вищої кваліфікаційної категорії. Штат медичних працівників укомплектовано на 100%. З кожним лікарем працюють дві медичні сестри (фельдшери). Потреби у кадрах немає.
Лікарі Костянтинівського району
Програма “Доступні ліки”
З квітня 2017 року Уряд України розпочав реалізацію програми “Доступні ліки”, яка передбачає повне або часткове відшкодування вартості лікарських засобів для пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою чи діабетом ІІ типу. Зараз за рецептом від лікаря отримати/придбати лікарські засоби за програмою “Доступні ліки” можна у 7-ми аптеках міста Костянтинівки. Мешканці Костянтинівського району та Іллінівської ОТГ майже безперешкодно можуть скористатись дією цієї програми, але інколи виникає необхідність почекати до 1-го числа наступного місяця, якщо вже вичерпався їхній фінансовий ліміт.
Впровадження змін у сфері охорони здоров’я у Костянтинівському районі та Іллінівській ОТГ фактично стартували з 1 квітня 2018 року, до цього був клопіткий підготовчий процес. Перші позитивні зміни можна буде побачити ближче до кінця року, коли буде здійснене фінансування медичних закладів за новою процедурою.
Координаторка руху “Сильні громади” у Костянтинівці Вікторія Омельченко