Щоб купання на Водохреща принесло лише користь для здоров'я, до нього слід готуватися. Пірнати в ополонку можна лише в тому разі, якщо ви повністю здорові, а перебувати у воді не довше 3-5 секунд. Зверніть увагу, що існує чимало захворювань та станів, при яких зимове плавання протипоказане.
ЯК ПРАВИЛЬНО ЗАГАРТОВУВАТИСЬ ХОЛОДНОЮ ВОДОЮ
Будьте систематичними
Одноразове пірнання в ополонку навряд чи оздоровить вас. Загального зміцнювального ефекту можна досягнути лише при систематичному загартовуванні, у цьому випадку –при щоденному контакті з холодною водою. В дні без купання у відкритій водоймі варто приймати холодний душ або обливатись.
Робіть все поступово
Починати загартовуватись краще поступово, у теплу пору року, повільно знижуючи температуру води і збільшуючи тривалість плавання. Так взимку ви зможете пірнути у ополонку без шкоди для здоров'я. Однак навіть для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5 – 2 хвилин.
Правильно занурюйтесь і виходьте з води
Перед зануренням у воду зробіть енергійну розминку. Потім намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього можна занурюватись по шию та плисти. Не варто пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму.
Щоб зменшити холодове навантаження (особливо, якщо є вітер та підвищена вологість повітря), якнайшвидше зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться у теплі речі. Одяг та взуття повинні бути просторими, з мінімальною кількістю ґудзиків, застібок та шнурівок. Якщо у вас оніміли пальці рук, потримайте їх на шиї або животі декілька секунд, зігрійте подихом і продовжувати одягатися.
Враховуйте свої індивідуальні особливості
Реакція на холод може бути індивідуальною. Чутливість до холоду та реакції на охолодження залежать від статі і віку, конституції, рівня фізичного розвитку та деяких інших чинників. Тому при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї і тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки – на 10-18% більше, ніж жінки.
Навіть якщо ви повністю здорові, перехід з крижаної води в тепле приміщення може викликати запаморочення, блювання та шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмії, рефлекторну зупинку серця, виникнення судом, алергічні реакції (кропивницю, напади задухи).
Відмовтесь від алкоголю та куріння
Вживати алкогольні напої перед купанням надзвичайно небезпечно. Алкоголь розширює периферійні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Куріння ж істотно порушує кровообіг, збільшуючи охолодження. Наприклад, викурювання лише однієї сигарети знижує температуру шкіри пальців ніг на 1°С.
КОМУ НЕ МОЖНА СТРИБАТИ В ОПОЛОНКУ
Перед тим, як розпочати планове загартування організму або разово пірнути в ополонку, необхідно обов'язково порадитись з лікарем, оскільки зимове плавання може спричинити проблеми зі здоров'ям.
Не пірнайте в ополонку, якщо у вас:
·запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити),
·захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії),
·хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит),
·захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити),
·захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз),
·хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт),
·хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема),
·захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит),
·захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит),
·шкірно-венеричні захворювання,
·наявність великих післяопікових рубців.