Починаючи з 2000 року 21 лютого у світі відзначають День рідної мови. Міжнародна організація ЮНЕСКО таким чином прагне підтримувати мову, як ознаку культурної приналежості. Щорічно цей день використовується для того, щоб звернути увагу на меншин, які налічують не більше 10 тисяч осіб, та активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню та поступово забуваються.
Чому 21 лютого?
У 1952 році влада Пакистану проголосила урду єдиною державною мовою, хоч рідною вона була тільки для 3% відсотків населення. Населення країни сприйняло це негативно, особливо на сході країни, оскільки там розмовляли переважно бенгальською мовою. 21 лютого цього ж року в місті Дакка відбулись жорстокі акції протесту, в ході яких вбили кілька студентів демонстрантів. З проголошенням Східним Пакистаном незалежності в 1971 році, цей день відзначається в країні, як день мучеників. Згодом Бангладеш вніс пропозицію до ЮНЕСКО про відзначення дня рідної мови 21 лютого.
Україна також приєднується до всесвітнього Дня рідної мови.
Декілька фактів про рідну українську мову
1. Наша мова має багато спільного з санскритом. Українська мова пов’язана із старослов’янською - спільною мовою предків всіх слов’ян, так само як санскрит, є мовою, найближчою до спільної мови перших індоєвропейців (арійців). В українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: “повітря”, “вогонь”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.
2. Українська мова сформувалась ще до нашої ери. Вчений Василь Кобилюх довів, що українська мова сформувалась в X-IV тисячоліттях до нашої ери. Тому походження деяких слів варто шукати саме в санскриті, а не в німецькій, турецькій, грецькій та інших мовах, оскільки ті виникли пізніше.
3. В українській мові багато зменшувальних форм. Зменшувально-пестливу форму має навіть слово “вороги” - “воріженьки”
4. Найвживаніша буква - “П”. На цю літеру починається найбільше слів. Букву “Ф” вживають найменше, а майже всі слова, які починаються на цю літеру прийшли з інших мов.
5. За кількістю орфографії українська мова перевершує монгольську.
6. Українська мова мова має напівофіційний статус в окрузі Кук штат Іллінойс (США).
7. В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов’янського календаря — сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік ; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова «серп» , що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіє листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова «груда» — мерзла колія на дорозі).
8. Слово “бити” має найбільшу кількість синонімів - 45
9. Після “Енеїди” Івана Котляревського українська мова була прирівняна до літературної мови.
10. Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. Цікаво знати, що за лексичним запасом українська є найбільш спорідненою з білоруською — 84% спільної лексики, із польською і сербською ми маємо 70% і 68% відповідно спільних слів, а от з російською — 62%)