Про народних депутатів виборці чують багато, але що конкретно вони роблять у Верховній Раді і поза її межами, знають не усі. У цій статті ми вирішили зібрати міфи і розповісти правду про те, чим повинні займатися народні обранці
Міф 1. “Депутат наведе лад у нашому місті”
Правда: народний депутат не відповідає за благоустрій міста, села чи округу, від якого балотується до Верховної Ради, його найперший обов’язок – участь у розробці і ухвалення законів.
“Народний депутат має дотримуватися вимог Конституції України, законів України, присяги народного депутата України; бути присутнім та особисто брати участь у засіданнях Верховної Ради України та її органів, до складу яких його обрано; особисто брати участь у голосуванні з питань, що розглядаються Верховною Радою України та її органами”, - сказав аналітик Андрій Грудкін.
Входячи до певних комітетів і підкомітетів у Верховній Раді, депутат може ініціювати ухвалення законів, які сприятимуть вирішенню певних проблем у місті (окрузі).
Зокрема, коли у червні у Костянтинівці у людей не було централізованого водопостачання через пориви на водогоні і відключення електропостачання насосної станції у Білокузьминівці, місцеві активісти написали звернення до різних посадових осіб, у тому числі і до народного депутата по 49 округу Дениса Омельяновича з проханням втрутитися у ситуацію.
“Цей лист до Президента України, до народних депутатів, до Кабінету Міністрів. Ми хочемо, щоб нас почули і використали усі важелі впливу, аби у спеку подати людям воду. Звісно, що не народні депутати подають нам воду і ремонтують водогони, за цей відповідає виконавча влада у місті і області, але ми хочемо розголосу, адже понад сто тисяч людей без води”, - сказав місцевий житель Костянтинівки Ярослав Маланчук.
Народний депутат, враховуючи певну проблемну ситуацію, може робити запити до різних гілок влади, комунікувати з представниками центральних та місцевих органів влади, разом з ними шукати спільне вирішення проблеми.
Міф 2. “Депутат відстоюватиме інтереси нашого регіону у Верховній Раді”
Правда. Народні депутати, ідучи до парламенту, мають відстоювати інтереси України, працювати над розробкою і ухваленням законів, які покращуватимуть життя і добробут усіх українців.
Хибна думка про те, що наш депутат дбатиме про наш регіон та його інтереси може призводити до федералізації, що суперечить Конституції, адже Україна є унітарною країною.
У Верховній Раді депутати ухвалюють закони в інтересах усього українського народу. Приписування окремих пільг чи преференцій якомусь регіону може бути (як це сталося після анексії Криму і частини Донбасу), але тут маємо факт збройної агресії, тому низка законів була ухвалена з урахуванням регіональної специфіки. Такі закони ухвалюють більшістю у Верховній Раді, а не представники певного регіону.
Голова ГО “Товариство Олекси Тихого” Євген Шаповалов вважає, що люди необізнані з тим, що має робити депутат, а кандидати часто цим користуються і обіцяють виборцям те, чого насправді ніколи не робитимуть у парламенті, навіть після обрання туди.
“Найперша і найголовніша задача народного депутата – відстоювати інтереси України, а не якогось регіону чи міста. Зараз кандидати спекулюють цим, відверто брешуть, що дбатимуть про Донбас. У Раді дбати треба про Україну", - сказав Євген Шаповалов.
Міф 3.“Народний депутат підвищить нам зарплати і пенсії”
Правда. Частково це правда. Але народні депутати не голосують за пенсії і зарплати. Депутати ухвалюють бюджет – фінансовий документ, за яким житиме країна впродовж року. У бюджеті, враховуючи економічні показники, зростання ВВП (внутрішнього валового продукту) може буде закладено зростання зарплат і пенсій. Остаточне рішення про це ухвалюють на засіданні Кабінету Міністрів України.
Міф 4. Депутат знизить тарифи на комунальні послуги
Правда. Тарифи на комунальні послуги ухвалюють не народні депутати, а виконавча влада – Кабінет міністрів, НКРЕ, обласні та місцеві адміністрації. Депутати не розглядають зростання тарифу, наприклад, на воду.
Нещодавно жителі Дружківки вийшли на мітинг проти чергового зростання тарифу на воду. Його у Дружківці планують збільшити втричі. Люди зібрали підписи до Президента України і Національної комісії регулювання енергетики, а також до компанії “Вода Донбасу”. До народних депутатів не зверталися, оскільки вони не впливають на підвищення тарифу.
Міф 5. “За прогули народного депутата можуть звільнити”
Правда. В історії українського парламенту за 28 років незалежності дуже багато народних депутатів, які порушували трудову дисципліну, не брали участь у розробці законопроектів і засіданні комітетів, не голосували у залі.
“Якщо депутат прогуляв роботу, або без поважних причин не виконав свої повноваження, за ці дні йому можуть не заплатити. Але це можливо у тому випадку, коли комітет з депутатської етики подасть відповідне подання”, - сказав аналітик Андрій Грудкін.
У червні аналітики руху “Чесно” склали рейтинг депутатів, який назвали рейтингом недоброчесності. Його розробили за шістьма критеріями: прогульництво, кнопкодавство, гречкосійство (підкуп виборців), антидемократичність, підтримка політичних реформ, фігурування в антикорупційних розслідуваннях.
Першу позицію у антирейтингу посів народний депутат від БПП Максим Єфімов, який представляє у раді 48 виборчий округ. На пленарних засіданнях Верховної Ради України присутній – 417 разів, відсутній 156 разів(за даними реєстрації депутата за допомогою електронної системи). За даними письмової реєстрації: присутній - 287, відсутній з поважних причин - 0, відсутній з невідомих причин – 281, - повідомляє сайт Верховної Ради України.
З конкретного депутата його колеги у сесійній залі можуть зняти депутатську недоторканність. Це роблять за поданням Генеральної прокуратури, якщо нардепа підозрюють у корупційних або інших злочинах (державній зраді, кримінальних правопорушеннях та інших). Однак в історії українського парламенту відомі випадки, коли після недоведення вини правоохоронними органами, депутат повертався до Верховної Ради.
У нашій наступній публікації ми докладно розкажемо про народного депутата по 49 виборчому округу Дениса Омельяновича – що робив депутат за останні роки свого перебування у парламенті, чи спілкувався з виборцями і як оцінюють його роботу жителі Донеччини.
Нагадаємо, 21 липня в Україні відбудуться позачергові вибори до українського парламенту. Обираючи одного з кандидатів, зважайте на те, що він обіцяє робити у Верховній Раді і співставте з тим, що є його обов’язком за законом. Часто ці речі кардинально відрізняються і зовсім не стосуються роботи народного депутата.
Здійснено в рамках проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.