Кожен рік це питання собі ставлять мільйони людей. Що краще, а що гірше для екології? Яка з ялинок подарує більше новорічного настрою? Яка обійдеться дешевша, а яка легша у використанні? Всі ці питання ми вирішили підняти в матеріалі і допомогти вам визначитися.
Так все ж, яка - штучна, чи жива ялинка має бути в домі на Новий Рік?
Говорячи про ялинки, часто використовують поняття екології, як важливий фактор, який діє на перевагу штучної, але чи дійсно штучна ялинка екологічно більше вигідна ніж справжня? Далі плюси та мінуси кожної з ялинок.
ШТУЧНА +
Зручність. Безумовно, штучна ялинка - це зручніше ніж жива. Голки не осипаються. Кожен рік не треба їздити за новою ялинкою, що зберігає ваш час. Прикрашати її можна почати тоді, як тільки того забажає душа, а не чекати, поки ялинки з’являться на вулицях.
Зовнішній вигляд. Зазвичай якісні штучні ялинки виглядають краще, ніж живі.
Екологічність. Більшість вважають, що штучні ялинки рятують живі від вирубування. Хоча це не зовсім так і нижче ми пояснемо, чим можуть бути шкідливі штучні ялинки.
Не треба думати про утилізацію ялинки. Її зберігають вдома у доступному місці.
ШТУЧНА -
Дорога. Ці ялинки дійсно коштують набагато більше, ніж їх живі родички. Багато хто купляє їх з розрахунком на декілька років, можливо, тоді вони і окупають свою вартість.
Обмеженість вибору. Так, у магазинах вибір штучних ялинок дуже великий. Але якщо ви купляєте ялинку на багато років, то треба бути готовим, що на новий рік ви будете ставити одну й таку ж ялинку багато років.
Не додає атмосферності. Так, багато хто говорить про те, що від штучної ялинки немає такої атмосфери, як від справжньої. Напевно це все через те, що вона не виділяє специфічного запаху хвої. Але для цього існують спеціальні масла.
Може бути небезпечна.Усе-таки штучна ялинка, навіть якщо вона зроблена відповідно до найвищих стандартів якості, виготовлена з пластику з використанням інших хімічних сполук, про які, найчастіше, не пишуть на етикетці. Відомо, що полівінілхлорид (ПВХ), з якого найчастіше роблять штучні ялини, є найбільш небезпечним з усіх типів пластмас, вчені стверджують, що при нагріванні з ПВХ виділяється аналог бойового отруйного газу – фосгену.
ЖИВА +
Хвойний запах і корисні фітоциди. Справжня ялинка не лише дарує новорічний настрій, але й насичує кімнату корисними ефірними маслами, які виділяє дерево.
Ціна. Жива ялинка коштує набагато дешевше ніж штучна. Хоча і слугуватиме вона всього один раз і недовго. Але покупка виходить дійсно дешевше. Журналісти 6262, наприклад, дізнавалися у скільки обійдеться штучна та жива ялинка у Слов’янську.
Після використання не треба зберігати вдома, а можна віддати на переробку.
З неї після використання можна зробити щось ще ( наприклад, хвойне мило, поробки з іголочок та інше)
ЖИВА -
Зрублене дерево. Що б не говорили, але вибір живої ялинки - це вибір зрубленого дерева. Прагнучи до вирішення проблем екології, кожне дерево має значення. При цьому, якщо ви купляєте дерево у перевіреному місці, чіповане та пронумероване, то ця ялинка була вирощена спеціально для того, щоб її продали.
Недовговічність. За час свят жива ялинка може пожовтіти і осипатися. І перед встановленням, і після прибирання, за нею треба буде прибирати голочки, які відпали.
Пожежонебезпечна. Варто пам’ятати, що хвоя - це легкозаймиста рослина. Дуже важливо стежити за тим, щоб бенгальські вогні та вогники свічок не спричинили пожежу у вашому будинку.
Екологія і ялинка в домі
Екологічний аспект ми виділили окремо від побутових, оскільки він насправді ширший за загальноприйняті поняття та аргументи про "захист екології та довкілля". Перш за все, наголошуємо на тому, що під "жива ялинка" ми маємо на увазі законно зрубану ялинку, яку вирощували у спеціальному розсаднику і спеціально під зруб до новорічних свят (як її відрізнити від незаконних - розповімо трохи далі).
Перше важливе поняття - це екологія життя людини. Тобто екологічний мікроклімат в побуті. Тут ваги суттєво схиляються на бік живої ялинки. Натуральне дерево виділяє фітонциди - біологічно активні речовини, котрі пригнічують та вбивають бактерії, грибки та інші шкідливі мікроорганізми. "Новорічний аромат", утворений живою ялинкою - це якраз результат вивільнення фітонцидів. Жива ялинка, котра майже місяць стоїть у домі, навіть якщо вона найдешевша, позитивно впливає на органи дихання та нервову систему .
Про штучну ялинку цього сказати не можна. Якісні і порівняно дорогі та нові (це важливо, оскільки штучні ялинки мають термін придатності і надміру довге їх використання загрожує здоров'ю) штучні ялинки просто не завдають шкоди. Дешеві, виготовлені сумнівними виробниками штучні ялинки, а також ялинки, виготовлені більше 10 років тому можуть ще й зашкодити. Дешеві штучні дерева виготовляють з низькоякісного матеріалу, використовуючи неякісні клеї. Ці продукти хімічної промисловості виділяють летучі токсичні хімічні речовини, які можуть викликати алергію, негативно впливають на дихальні шляхи, нервову систему та здоров'я загалом.
Ще одна складова екології життя людини - кількість пластику та полімерів вдома. Світ зараз тяжіє до використання максимально екологічних матеріалів в побуті, які піддаються переробці, максимально екологічній утилізації і не потребують століття для того, щоб розкластися. Тут перевага теж на боці живої ялинки. Якщо після використання живе дерево здати у спеціальний пункт прийому, то його утилізація практично не завдасть шкоди екологій або ж дерево навіть можуть переробити.
Природа та екологія навколишнього середовища: штучна vs жива ялинка
Розуміння екології в загальному значенні дещо відрізняється від екології життя людини. Тут доцільно говорити про шкоду для навколишнього середовища і атмосфери, яку може нанести використання живої чи штучної ялинки.
Проаналізувавши потенційні збитки для екології та природи при використанні живої ялинки, ми зробили висновок, що єдина шкода в тому, що можна придбати незаконно зрубане дерево. Ялинкові браконьєри зменшують різноманіття флори в лісі, їх діяльність впливає на зменшення лісової площі і завдає збитків лісовому господарству країни. Живі ялинки, які зрубані законно із спеціальних розсадників чи під час планових рубок у лісі шкоди ані природі, ані екології, ані лісам не завдають.
Канадійські вчені ще у 2009 році порівняли вплив на екологію живої та штучної ялинки. Беручи до уваги те, що середній термін експлуатації штучної ялинки 6 років, а живу ялинку використовують тільки раз, вони нормували використання штучної ялинки до одного року.Результати їхнього дослідження такі:
Внесок у вивільнення вуглекислого газу у атмосферу в результаті повного циклу використання однієї живої ялинки становить 3,1 кілограми в рік, а штучної – 8,1 кг (48,3 кг за увесь середній “життєвий” цикл).
Основними джерелами вуглекислоти при використанні живої ялинки є їх переробка (на яку після використання потрапляє дерево), зовсім незначну частку займає транспортування до місць продажу, оскільки живі ялинки не реалізують надто далеко від локації підприємства, яке їх продає. Штучні ялинки впливають на вуглекислоту в атмосфері в основному під час виробництва – 85% від усіх викидів (а жива ялинка, вирощена на плантації, навпаки поглинає вуглекислоту із повітря), а 8% викидів вуглекислого газу відбуваються під час транспортування готової продукції. На українському ринку, наприклад, чимало штучних ялинок з Китаю та ій імпортованих загалом - логістика при таких довгих відстанях безпосередньо впливає на викиди вуглекислого газу. Варто сказати і про те, що штучні ялинки виготовляють із полімерів та сталевого дроту, їх виробництво базується на використанні викопного палива - газу, нафти та вугілля, а тому є безпосереднім джерелом парникових газів.
Вчені прийшли до висновку, що лише за умови використання однієї й тієї ж штучної ялинки 20 років і більше, її вплив на навколишнє середовище мінімізується. В інших випадках жива ялинка має переваги над штучною, коли йдеться про екологію загалом. Однак два десятки років - це надто багато, за цей час виріб втрачає нормальний вигляд і починає виділяти шкідливі випари.
Вибір, звичайно, індивідуальний, адже і жива і штучна ялинка мають свої переваги. Ми не агітуємо за жоден з цих варіантів, лише закликаємо дивитися на будь-яку тему не поверхнево, а намагатися зрозуміти її масштабно і зробити для себе висновки. Підсумовуючи, даємо декілька порад, які допоможуть вибрати штучну чи живу ялинку так, щоб мінімузувати екологічну шкоду.
Отож, якщо ви зупинилися на штучній ялинці:
1. Не купуйте надто дешевого виробу. Дешеві матеріали - це неякісні матеріали.
2. Звертайте увагу на країну-виробника. Бажано, щоб ялинка була зроблена в Україні і без використання сировини з-за кордону. Так ви будете знати, що ваша покупка обійшлася мінімальними викидами вуглекислоти під час транспортування.
3. Уважно огляньте стики: надійність кріплення голок до гілок і гілок до стовбура. від цього залежить термін експлуатації, а також можна перевірити якість виробу.
4. Понюхайте штучну ялинку. Якісний виріб не повинен мати різкого хімічного запаху.
5. Попросіть продавця надати вам сертифікат якості, щоб переконатися, що ялинка виготовлена з безпечних і протипожежних матеріалів.
6. І наостанок, не забудьте про зручний для себе варіант у побуті: якщо у вас нема місця для зберігання цілого дерева, то обирайте таке, що розкладається; не купуйте надто великої ялинки, якщо вона прикрашатиме невелику оселю і обов'язково памятайте, що штучна ялинка має термін придатності, по закінченні якого її слід не просто викинути, а здати у спеціальний пункт для утилізації.
При виборі живої ялинки:
1. Ніколи не купуйте зрізаний вершечок дерева. Це практично у 100% випадків означає, що його зрізали незаконно і таким чином знищили ціле дерво. Лісівники та підприємці, які вирощують ялинки для продажу ніколи такого не зроблять - вбити ціле дерево заради вершечка немає жодного сенсу.
2. Купуйте тільки промарковані спеціальними уніфікованими засобами ялинки. Це означає, що дерево зрізали законно, не завдаючи шкоди лісовій флорі та екології. Таке маркування буває двох видів - самоклейні етикетки або пластмасові бирки-стяжки. Ці засоби розриваються при спробі їх зняття, і тим самим унеможливлюється їх повторне використання, а також містять індивідуальний номер та штрих код, який заноситься у Систему електронного обліку деревини. За цим номером можна перевірити походження ялинки, ввівши його на сайті https://www.ukrforest.com/check. Якщо інформація за номером відсутня, то це може свідчити про сумнівне походження ялинки.
3. Не думайте, що всі ялинки зроблені із гілочок (імітація дерева зі зв'язаних разом хвойних гілок) не завдають шкоди лісу. Їх теж потрібно перевіряти на походження - як мінімум цікавтеся виробником і тим, звідки взялася сировина для виготовлення. Люди, котрі не вміють правильно обрізати гілки - нищать ціле дерево.
4. Краще вибирати ялинку вдень, щоб легше побачити всі вади дерева.
5. Якщо є змога, то найкраще купити ялинку безпосередньо у лісгоспі або неподалік у спеціально облаштованих точках продажу. Це дешевше і при транспортуванні не відбулося значного викиду вуглекислого газу в атмосферу.
6. На ринках намагайтеся не купувати ялинок з інших регіонів, знову ж таки через ресурсозатратну логістику. Чим далі їде дерево - тим більше шкоди атмосфері завдає транспорт, який його везе.
7. Щоб перевірити свіжіть ялинки - злегка її потрясіть і проведіть рукою по голочках - вони не повинні при цьому опадати.
8. Також, як і у випадку зі штучною ялинкою, звертайте увагу на розмір дерева, щоб не було дискомфорту з його встановленням і обов'язково після використання здавайте ялинку у спеціальні пункти для утилізації чи переробки.
Обирайте головний атрибут свят свідомо, зважено і з розумінням!