Українці давно знайомі з валютою ЄС — євро. Після введення безвізового режиму з Європейським Союзом величезна кількість наших відпочивальників, сезонних робітників почала відвідувати Західні країни. Обмін валюти став нагальною потребою для багатьох співвітчизників. Дуже часто спостерігаються коливання курсу. Іноді це незначні показники, бувають серйозні стрибки. Чому ж так відбувається?
Які причини впливають на зміну курсу євро до гривні?
Часто буває так, людина з центральної України відвідала одну з європейських держав, залишок коштів мандрівник вирішив обміняти згодом. Наприклад, турист перевірив сьогоднішні котирування євро в Черкасах, показники його влаштовують. Через тиждень відбулись зміни в гіршу сторону. Що спричинило такий поворот:
- Інфляція і емісія. Збільшення грошових одиниць в обігу.
- Проблеми в економіці. Криза в будь-якому секторі народного господарства може спричинити серйозну кризу. Економіка глобалізована, тому сільське господарство не можна відділити від фінансового ринку чи промисловості і т. д.
- Дефолт. Якщо країна не може виконувати свої боргові зобов’язання — це впливає на економіку в цілому. Криза в Греції 2009 року спричинила падіння європейської валюти на деякий час.
- Торговельний дисбаланс. Збалансованість між імпортом і експортом для конкретної економіки допомагає підвищити торгівельні показники. Дисбаланс призводить до криз і падіння національних валют.
- Інвестиції. Якщо іноземні підприємства активно вкладають кошти в розвиток економіки будь-якої країни, всі галузі господарства отримують зиск від таких операцій.
- Стихійні лиха. Природа іноді впливає на розвиток окремих країн.
- Пандемії і війни. Соціальні вибухи, хвороби, протистояння еліт негативно відображаються на курсах валют.
Де краще обміняти євро на гривні?
Кошти обмінюють в різних місцях: банку, через віртуальні сервіси, деякі любителі гострих відчуттів можуть віддати свої гроші на «чорний ринок». Але привабливі умови користувачі отримують від сертифікованих обмінників.
Онлайн-обмінники пропонують самий вигідний курс. Організаціям не потрібно витрачати кошти на утримання значного штату співробітників, оренду великих приміщень. Така структура може закласти незначну комісію, що допоможе домогтися лояльності клієнтів.
Держава може втручатися в формування фінансового ринку. Але такий підхід не приносить бажаних результатів, вважається авторитарним. Валюта повинна бути у «вільному плаванні», тоді вона проходить еволюцію природнім шляхом. Якщо штучно підтримувати показники, це призведе до проблем в майбутньому.