Французький архітектор Франсуа Мансар ще XVII столітті перебудував горище під житлове приміщення. Для цього він винайшов спеціальні великі вікна. Мансарди прижилися у Європі, і з XVIII століття їх почали будувати у Росії. На той час житло у надбудовах будинків винаймали студенти та бідні художники. Сьогодні горища освоюють не лише у приватних будинках, а й у міських багатоповерхівках.
У наші дні з похмурих грудок вони перетворилися на сучасні зручні квартири з незвичайним плануванням. Люди їх набувають, бо хочуть романтики, особливого інтер'єру квартири. Багатьох влаштовує ціна: вона нижча, ніж за звичайну квартиру. Мешканці останніх поверхів за допомогою горищної території створюють дворівневі приміщення.
Що таке мансарда?
Мансарда - це житлова територія, створена за рахунок горища. Щоб глибше зрозуміти тему, слід розібратися, у чому відмінність цих двох приміщень.
Мансардна надбудова знаходиться між верхнім поверхом та покрівлею будівлі. Зміни дахів бувають різні, їх будова впливає геометрію підпокрівельного простору. По висоті стін (від підлоги до скосу покрівлі) можна зрозуміти, яке приміщення належить територія під дахом. Для мансарди вона становить 08-15 метра. Якщо стіни нижче вказаних цифр, це вже горище, вище за півтора метри вважається повноцінним поверхом. Мінімальна відстань від підлоги до найвищої точки стелі – 2,5 метри.
Горище
Це приміщення під дахом, обмежене стінами та схилами, він не опалюється і не розрахований для проживання, тому до нього не висувають вимог щодо висоти стін та стель. Технічне горище відрізняється від звичайного наявністю комунікацій та технологічного обладнання. Ця територія виконує роль тепло- та шумоізолятора між житловими приміщеннями та вулицею.
Будинок з горищем завжди тепліший, ніж без нього.
Підпокрівельні території бувають двох типів: холодні та теплі. Вибудовуючи будівлю, теплоізоляцію укладають у перекритті останнього поверху, саме горище залишається холодним. Але якщо планується у майбутньому зведення мансарди, утеплюється ще й конструкція даху.
Слід уважно поставитися до створення вентиляційної системи. Пар та волога, піднімаючись із житлових приміщень, утворюють конденсат, який згодом руйнує покрівельні матеріали. Через холодне горище вентиляційні канали виводяться на дах. У теплих горищних приміщеннях повітря із кімнат збирається під покрівлею, а потім виходить через витяжний отвір. Правильно продумана вентиляція створить гарний мікроклімат у приміщенні.
Мансарда
Це повноцінне приміщення для проживання, обладнане під дахом. Навколишні стіни, зведені по каркасу, повинні бути не нижче півтора метра. Конфігурація стелі залежить від форми покрівлі. Несучі конструкції вибудовують із дерева, металу або залізобетону.
Окрім додаткових робіт з утеплення даху, в приміщення необхідно підвести опалювальну систему. Добре продумати вентиляцію. Для комфортного проживання має бути природне освітлення, яке облаштовується за допомогою мансардних вікон. Вони сконструйовані особливим чином та пристосовані до провітрювання.