Соняшникова олія популярна в Україні, оскільки коштує дешевше за аналогічні продукти та при цьому підходить для приготування найрізноманітніших страв. Вона містить багато ненасичених жирних кислот і вітамін Е, тому цей продукт рекомендується вводити в щоденний раціон. У статті ми розповімо про різновиди олії з насіння соняшника та засоби перевірки її якості в домашніх умовах.
Способи виробництва
Є два варіанти отримання олії з насіння соняшника — за допомогою віджиму або екстракції. Методів віджиму два — холодний та гарячий. За холодного віджиму сировина нагрівається максимум до 40 °C, що дозволяє зберегти в готовій олії великий відсоток вітамінів і мікроелементів. Під час гарячого віджиму через більш інтенсивне нагрівання частина корисних речовин руйнується. Методом холодного віджиму вдається отримати менше продукту, тому така рослинна олія в інтернет-магазині коштуватиме дорожче. При використанні методу екстракції застосовують органічні розчинники, які витягують олію з сировини шляхом перегонки продукту в дистиляторах та його подальшого фільтрування. Цей спосіб виробництва є найбільш економним, але екстрагована олія менш корисна, ніж продукція холодного або гарячого віджиму.
Види олій
Залежно від рівня очищення є такі різновиди продукції:
- Нерафінована. Її виготовляють за допомогою віджиму та наступної простої фільтрації. Містить багато вітамінів і корисних мікроелементів, дуже ароматна, але через низьку температуру горіння рекомендується для приготування салатів та інших холодних страв.
- Рафінована. Виробляють за допомогою очищення нерафінованої олії. У цьому продукті менше вітамінів і зовсім немає корисних для організму фітостеринів. Зате температура її горіння становить 232 °C. Тобто під час термічної обробки продуктів вона не виділяє шкідливих речовин, тож можна сміливо смажити все, що заманеться.
- Виморожена. Виготовляється за допомогою заморожування, що дозволяє видаляти з олії воски й тим самим запобігати помутнінню та появі осаду.
Як перевірити якість олії
Є декілька способів з використанням солі, йоду та паперової серветки. У першому випадку треба розчинити в 50 мл олії чайну ложку солі та перемішати. Якщо сіль хоч трохи розчинилася — було додано воду. У другому випадку слід налити трохи олії в окрему ємність і капнути туди йод. Крапля має бути на поверхні певний час і при цьому не розтікатися. Якщо розтеклася чи опустилася на дно — є домішки. У третьому випадку треба налити трохи олії у склянку, накрити її серветкою та перевернути. На серветці з'явиться слід. Якщо він чіткий і круглий — олія якісна, саме такий продукт представлено на Маудау. Якщо коло швидко більшає та втрачає чіткість — олію було розведено водою.