• Головна
  • Дорого як тренд: Донецька область у ТОП-5 регіонів, які переплачують
14:27, 20 червня 2019 р.
Надійне джерело

Дорого як тренд: Донецька область у ТОП-5 регіонів, які переплачують

Дорого як тренд: Донецька область у ТОП-5 регіонів, які переплачують

Експерти YouControl з'ясовували, як українські регіони переплачують у закупівлях, що вони купують за завищеними цінами та в чому причина такої "щедрості".

За понад 4 роки роботи системи ProZorro українські держзамовники оголосили 3,3 млн закупівель. Їхня планова сума станом на 18 червня складала 2,5 трлн грн, а завдяки відкритості процедур вдалося зекономити, за даними bi.prozorro, 84,5 млрд грн державних грошей. Однак середня конкуренція в системі ледве досягає 2,3 пропозиції на торги, а ціни в деяких тендерах в результаті виявляються завищеними.

Ще один "біль" закупівель – їхнє неякісне проведення. Це встановлення одразу невиправдано високої ціни чи "домовленості" з конкретним постачальником. Має місце й свідомий саботаж закупівель зі сторони замовника як незгода із роботою через систему ProZorro. Результат – деякі області мають "хронічно" високі ціни в держторгах.

Експерти аналітичної системи YouControl проаналізували ціни в закупівлях восьми видів продукції усіх регіонів та виділили декілька з них, де найчастіше зустрічається вища за середню вартість товарів. Дослідження охопило період з 2014 до 2018 років. До переліку товарних категорій потрапили курятина, яйця, сік, молоко, борошно, картопля, цукор та папір.

У результаті найбільше уваги привернули Донецька, Закарпатська, Луганська, Одеська та Харківська області. За час роботи ProZorro на їхньому рахунку понад 750 оголошених закупівель з плановою сумою в 468 млрд грн.

Донецька область: дорого як тренд

Донецька область апріорі є досить складною у всіх аспектах. Війна, що йде на частині її території, звільнені землі, що потребують відновлення, – це та інше не додає стабільності та породжує багато ризиків у регіоні. При чому Донеччина як ніхто потребує проведення великої кількості закупівель – від продуктів харчування, палива, медикаментів до неосяжних обсягів будівельних матеріалів. У таких умовах питання заощадження коштів стоїть особливо гостро, адже зекономлені гроші можна вкласти в щось вкрай потрібне.

Однак, на жаль, Донецька область демонструє протилежний тренд. Протягом 2014-2018 років у 7 із 8 категорій, розглянутих у дослідженні, ціни виявилися завищеними порівняно із медіанними в закупівлях по Україні. Лише за курятину місцеві замовники платили або зовсім скромно, або приблизно на середньому рівні.

А в інших товарних групах у регіоні ситуація була такою:

•  За яйця закупівельники платили вище медіанної ціни з 2014 до 2017. Лише 2018 вартість виявилася на середньому рівні.

•  За борошно віддавали більше грошей, ніж в середньому в інших областях, в період 2016-2018 років.

•  За сік Донеччина переплачувала в 2014-2016 років, хоча два наступних роки навпаки  – ціни стали ледь не мінімальними для України, що обнадіює.

•  За молоко регіон платив більше, ніж багато інших областей, протягом 5 проаналізованих років.

•  За картоплю теж ціни були завищені протягом усіх 5 років.

•  За цукор аналогічно – переплата спостерігалася всі 5 років.

•  За папір, дані про який є лише за 2015-2018 роки, Донеччина платила вище медіанної ціни всі вказані роки.

"Регіони-лідери за хронічно завищеними тендерними цінами – Закарпатська, Донецька та Луганська області. Вони виділяються серед решти майже по кожній групі досліджуваних товарів. Серед об’єктивних причин такої ситуації може бути  периферійне та ізольоване географічне положення, а відтак вищі витрати на транспортування продукції. Це накладається на відсутність виробничих потужностей, зокрема, на неокупованих територіях Донбасу та в Закарпатському регіоні. Щодо прифрононтових частин Донецької та Луганської області, то ціни закупівель в них можуть підіймматися і у зв’язку з вищими витратами через воєнні ризики при постачанні продукції. Також на цих територіях можуть бути вищими корупційні ризики з огляду на специфіку місцевого самоврядування, яка склалася історично – зі значним рівнем фактичної незалежності регіональних еліт і нижчій підзвітності центру", – пояснив Роман Корнилюк, кандидат економічних наук, фінансовий аналітик YouControl.

YouControl

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Славянск #Дружковка #Константиновка #новости #Prozorro #YouContril #закупки #тендеры
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...