• Головна
  • Хто і як може увійти до складу дільничних виборчих комісій
17:00, 12 липня 2019 р.
Надійне джерело

Хто і як може увійти до складу дільничних виборчих комісій

Хто і як може увійти до складу дільничних виборчих комісій

За два тижні до дати виборів ДВК і ОВК мають бути сформовані. У переважній більшості туди потрапляють одні й ті самі люди. Чому так? І хто може стати членом ДВК, розповідаємо у цьому матеріалі.

У 49 виборчому окрузі для проведення позачергових виборів до Верховної Ради сформовано 122 дільниці, кожна з яких має дільничну виборчу комісію.

За українським законодавством стати членом дільничноївиборчої комісії (ДВК) може громадянин України, який є виборцем. Бути членом комісії можна лише у складі однієї ДВК чи ОВК.

- До складу окружної чи дільничної виборчої комісії не можуть входити кандидати у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії, уповноважені особи партій, довірені особи кандидатів у депутати в одномандатному окрузі, офіційні спостерігачі, посадові та службові особи органів державної влади, органів місцевого самоврядування, працівники судів та правоохоронних органів, а також громадяни, які утримуються в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах, - пояснив аналітик Андрій Грудкін.

Законом не передбачена обов’язкова вища освіта чи досвід участі у виборах, хоча такі графи є в анкеті, яку заповнюють кандидати. Також окремо вони додають, чи згодні на посаду голови, заступника голови або секретаря комісії.

- Цього року я вперше брала участь у роботі ДВК на виборах Президента України, мені просто було цікаво, як цей процес виглядає зсередини, мене ніхто не навчав, провели короткий інструктаж і дали списки виборців вже у день голосування. Суттєвих порушень на нашій дільниці я не побачила, - поділилася Ганна.

Розподіл керівних посад в окружній виборчій комісії (ОВК) визначається Центральною виборчою комісією. При цьому повинна бути дотримана приблизна рівномірність територіального розподілу посад, отриманих представниками кожного суб'єкта подання. Голова, заступник голови та секретар окружної виборчої комісії повинні бути представниками різних партій.

Загальна кількість кандидатур, поданих партіями до складу ОВК — 5 756 осіб, при цьому загальна кількість вакантних місць в окружкомах склада 3582. 1179 кандидатур забронювали за собою партії, які мають фракції в Раді. Цих осіб ЦВК мало обов’язково включити до складу окружних комісій. Ще 4577 осіб запропонували політичні партії для включення шляхом жеребкування. В результаті на 2403 вакантних місць у виборчих комісіях претендували 4577 осіб.

Членами дільничних комісій можуть бути і самовисуванці, і всі партії-учасниці виборів, і представники політсил, що мають фракції в Раді зараз.

За словами довіреної особи кандидата до Верховної Ради Сергія Сивохи Олега Свистунова, його кандидат не отримав бажаної кількості представників у комісіях. Інформацію про це він передав до ОПОРИ, яка фіксує порушення під час підготовки і проведення виборів в Україні.

- Деякі голови комісій поводяться дивно, не скликають членів комісії на засідання, на першому мають бути присутні усі, не пояснюють свої дії жодним чином, - розповів Олег Свистунов. -

Кожна партія чи кандидат зацікавлені у тому, аби мати в комісіях людей, які обізнані з виборчим процесом, знають його особливості і слідкують за змінами законодавства.

За даними громадянської мережі “ОПОРА”, при розподілі керівних посад в окружних виборчих комісіях ЦВК забезпечила для кожного суб’єкта подання кандидатур до складу ОВК пропорційну частку керівних посад (в середньому 17%) у відношенні до загальної кількості осіб, включених від цього суб'єкта до складу окружних виборчих комісій.

Свого представника у комісіях не матиме кандидат у народні депутати по 49 виборчому округу Ярослав Маланчук. Він балотується від політичної сили ВО “ Свобода”. За його словами, до ДВК увійшли люди від ВО “Свобода”, які мають виконувати свої безпосередні обов’язки під час голосування і повідомляти про можливі порушення до штабу у телефонному режимі.

Кандидат у народні депутати Денис Миронов розповів, що майже в усіх дільничних комісіях у 49 виборчому окрузі має своїх представників, у 20 комісіях – це голови або заступники чи секретарі комісій.

- Під час участі у президентській кампанії-2019 я побачив людей, яким не байдуже, які хочуть не грошей заробити, а більше хочуть змін в країні, тому у моєму списку саме такі представники. Усі члени комісій у нас оформлені офіційно, вони будуть отримувати середню заробітну плату за участь у виборах, більшість працює на постійній основі, на основній своїй роботі вони взяли відпустки, - сказав Денис Миронов.

За словами кандидата більша частина членів ДВК – це жінки, вони мають різну освіту і місце роботи.

- Наразі маємо більше жінок серед членів ДВК, на мою думку, жінки хочуть більше змін і готові докладати зусиль для цього, тому долучаються до виборного процесу, більшість має досвід участі у виборах, - каже Денис Миронов.

Зі складом членів ОВК у 49 виборчому окрузі можна ознайомитися за посиланням.

Члени виборчої комісії зобов’язані дотримуватися виборчого законодавства як напередодні виборів, так і у день голосування. Про порушення мають повідомляти голову комісії та у разі потреби викликати поліцію.

Також спостерігати під час голосування за процесом можуть громадські спостерігачі, яких партії та кандидати мають право подавати по одному до 15 липня подання до ОВК. За законом вони не отримують грошей і слідкують за тим, аби на виборчій дільниці не порушували законодавство. Також зобов’язані реагувати на порушення, викликаючи поліцію.

Журналіст Петро Чумаков розповів, що під час виборів Президента-2019 спостерігачами або журналістами у Дружківці були місцеві депутати – керівники комунальних підприємств, лікарень, які прямо чи опосередковано залежать від місцевої влади. Жоден з них не викликав поліцію, натомість намагався сприяти порушенням виборчого законодавства.

“У першому турі депутати Дружківської міської ради раптом стали журналістами. Ці люди або є друзями мера Валерія Гнатенка, або залежні від нього. Їхня задача була контролювати те, що відбувається на дільниці, або впливати на членів комісії, якими були їхні підлеглі. У нас є факт, коли місцевий депутат Максим Бандура брав участь у провокації, щоб зірвати виборчий процес, він намагався самовільно відкрити скриньки для голосування, порушивши процедуру”, - каже Петро Чумаков.

За словами журналіста, у день виборів саме такі журналісти і спостерігачі допомагали членам виборчої комісії показати “правильний” результат.

“В одну з комісій прийшов чоловік голосувати, йому відмовили, бо він наче написав заяву для голосування вдома. Ввечері він прийшов вдруге, вже потім виявилося, що усі заяви для голосування вдома були написані однією рукою. За цим фактом ми через суд добилися реєстрації нашої заяви і порушення кримінального провадження”, - сказав Петро Чумаков, який є журналістом ГО “Громадський патруль”.

Нагадаємо, позачергові вибори до Верховної ради України відбудуться 21 липня 2019 року.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#костянтинівка #дружківка #новини #вибори #аналітика #овк #двк
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
live comments feed...