10:50, 12 липня 2022 р.
Втома від війни: чим небезпечна та як її подолати
Широкомасштабна війна росії проти України триває вже п’ятий місяць. За цей час багато хто у нашій країні встиг відчути втому - як цивільні, так і військові. Але чому не можна дозволяти втомі взяти верх?
З 24 лютого 2022 року вся Україна живе у стані війни, навіть умовно безпечні області, де немає бойових дій. Спочатку військові та цивільні перебували в ейфорії від перших перемог, світової підтримки та очікування постачання зброї з інших країн. Цивільні також тішили себе надією, що війна скоро скінчиться.
Але поступово ейфорію змінила апатія та настала втома. Для цього може бути ціла низка причин. Це зокрема те, що частина території України ще залишається окупованою, поставки зброї йдуть не так швидко, як хотілося, щодня гинуть близькі та рідні. А ще потроху приходить розуміння того, що війна завершиться нашою перемогою зовсім не через “два-три тижні”.
Не дивно, що цивільні та військові стикаються із втомою від війни. З одного боку, це цілком природне явище. З іншого, втома несе певну небезпеку для українців.
Чим небезпечна втома від війни?
Ось, наприклад, що написав 7 червня у своєму Telegram радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк:
“Втомилися від війни?
Розумію. Це справді дуже важко. І тому дехто сьогодні намагається сховатися від війни й повернутися до довоєнного типу життя. Але так не вийде. Це просто спроба втекти від реальності, спроба сформувати мильну бульбашку – ілюзію мирного життя, у якій виносять війну за дужки й повертаються до звичних повсякденних ритуалів.
Так, це абсолютно природна реакція психіки – відновити контроль над власним життям після пережитого стресу. Але це – класичний самообман. Небезпечна психологічна пастка. Бо нічого не закінчилося.
Дозволю собі нагадати одну річ.
Війна триває на території всієї країни. Росію не цікавлять окремі області. Росію цікавить повне захоплення України, включно з Києвом, повалення державності та відродження квазі-СРСР. Перечитайте це ще раз….
…Якщо суспільство дозволить собі забути про війну й перестане бути ефективним тилом для армії, вони продовжать це робити.
Сьогодні ти забув про війну, а завтра десь знову з’явиться труп, який лежить на асфальті зі зв'язаними руками.
Тому не потрібно тікати від реальності, а потрібно її прийняти й навчитися жити в постійному воєнному стані – за прикладом того ж Ізраїлю”
Отже, втома від війни та спроба зробити вигляд, що її немає, небезпечна ось чим:
- росія може цією втомою скористатися та вигадати нові інформаційно-психологічні операції (ІПСО). Про те, що це таке, ми вже писали ось тут. Ворог це зробить для того, щоб підірвати Україну зсередини руками українського суспільства;
- втомлені захисники не зможуть боронити Україну;
- втомлені цивільні не зможуть забезпечувати тил та підтримувати військових;
- якщо українці не нагадуватимуть світу про війну, то й жителі інших країн будуть дедалі менше нею цікавитися;
- дозволити втомі захопити себе - означає дозволити ворогу взяти верх та здатися.
Якою буває втома і як її побороти?
Як раніше роз’яснила психологиня Катерина Дорум, втома буває:
Фізична - від інтенсивної або тривалої м’язової діяльності. Часто має яскраво виражені тілесні відчуття, або навпаки зникнення контакту з власним тілом.
Сенсорна - від інтенсивних, тривалих, одноманітних або хаотичних сенсорних подразників. Вона супроводжується зниженням чутливості.
Емоційна - від емоційної напруги та переживань.
Втома уваги - від тривалої та частої зміни уваги. Особливо це знайомо тим, хто часто мусить виконувати кілька справ одночасно або слідкувати за кількома процесами паралельно.
Вольова - від тривалих та/або інтенсивних вольових зусиль.
Соціальна - від раптово збільшеної кількості контактів. Маленьке листування і коротка розмова можуть витрачати ресурси.
Когнітивна - навчання новим навичкам під час стресу забирає сили.
Щоб впоратися із втомою, треба:
Розпізнати втому та її симптоми;
Чергувати різні типи навантаження;
Підібрати свій тип відпочинку;
Дозволити собі відпочивати;
Знайти для відпочинку час;
Надати відпочинку сенс.
Маркери втоми та способи її подолання від Міністерства охорони здоров’я
Як працює психологія воєнного часу?
Ще на початку березня 2022 року Telegram-канал “Психологічна підтримка” опублікував роз’яснення, як зрозуміти та попередити можливий задум ворога з точки зору психології груп.
Очікування перемоги
Коли виникають розчарування та відчай? Коли є очікування, що війна зупиниться скоро. Супротивник дійсно чекає, що ми скотимось у відчай від довгого очікування перемоги до капітуляції та тягне гуму. Це інформаційно-психологічна тактика.
Як не втратити ресурс та розрахувати сили при довгій дистанції? Перше - це зрозуміти, що сили нам потрібні та знайти своє джерело, де черпати ресурс постійно.
Що об'єднує нас та надає нам ресурс?
- Активність. Спробуйте знайти для себе діяльність, яка сприятиме вашій активній позиції та користі стосовно ситуації. Спробуйте відчути себе корисними відповідно до умов, в яких ви зараз опинилися.
- Планування. Обов’язково майте план на найближчі два /три дні. Це допоможе вашій свідомості мати віру в майбутнє та проявляти активність в стані «тут і зараз».
- Віра. Підкріплюйте віру. Відповідно до перевірених джерел вивчайте спроможності та успіхи нашої армії та країни, яка бореться за перемогу.
- Підтримка. Не лише надавайте допомогу, а дозволяйте іншим підтримувати вас та допомагати вам.
- Візуалізація майбутнього. Малюйте у своїй уяві нариси мирного майбутнього, які б вам допомогли та надали ресурс і надію.
Отже, будьте уважні до свого фізичного та психологічного стану, бережіть себе та своїх близьких.
Підписуйтеся на наші оновлення у Viber (новости Славянска)
Слідкуйте за нами в Instagram
Та телеграм: https://t.me/news6262
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
20:01
27 листопада
14:02
27 листопада
11:03
27 листопада
13:09
25 листопада
07:12
25 листопада
19:29
22 листопада
14:22
22 листопада
live comments feed...