16:21, 27 червня 2018 р.
Як працює кіберполіція на Донбасі
Тимчасово виконуючий обов’язки начальника Донецького управління кіберполіції розповів про специфіку роботи в прифронтовому регіоні, боротьбу з інтернет-шахрайствами та як захистити інформацію від кіберзлодіїв.
Особливості роботи кіберполіції в умовах Операції об’єднаних сил
Кіберполіція – це молодий підрозділ, створений в 2015 році. Донецьке управління кіберполіції обслуговує Донецьку та Луганську області. Основні завдання підрозділу – профілактика та протидія кіберзлочинам, участь в міжнародних операціях. Наразі українські поліцейські взаємодіють з 90 країнами світу.
За словами Віктора Селича, понад 70 відсотків кіберзлочинів пов’язані з електронною комерцією такі як шахрайство під виглядом продажу неіснуючих товарів через соцмережі, інтернет-аукціони, фейкові інтернет-магазини. На другому місці – злочини в галузі кібербезпеки, які пов’язані з втручанням в роботу комп’ютерів, несанкціонованими діями з інформацією (хакерські атаки, злами електронних скриньок, соціальна інженерія - технологія управління людьми у кіберпросторі).
Відтак найактуальніші напрямки роботи кіберполіцейських Донеччини та Луганщини – це боротьба з інтернет-шахрайствами, протидія загрозам в сфері кібербезпеки, а також«розвідка» в кіберпросторі щодо дій незаконних збройних формувань.
«Особливістю роботи в прифронтових регіонах є те, що інтернет-шахраї, як правило, знаходяться на непідконтрольній території, і тому неможливо своєчасно їх документувати і затримувати «на гарячому». Однак в ряді випадків нам вдається встановити підозрюваних та вони притягуються до відповідальності заочно. Що стосується інформаційно-гібридної війни, то щодня, починаючи з 2014 року і по сьогоднішній день, здійснюється щоденний моніторинг мережі інтернет з метою виявлення осіб, причетних до НЗФ і повалення влади, а також щодо виявлення несанкціонованих мітингів, порушення громадського порядку, сепаратизму», - розповідає кіберполіцейский.
Віктор Селич відзначив, що Операція об’єднаних сил сприяла відтоку злочинців в сфері кібербезпеки з прифронтових регіонів.
«Злочинці, які скоюють злочини в сфері кібербезпеки, звикли до комфортних умов, а проведення Операції об’єднаних сил не дає їм можливості себе вільно почувати, тому, як правило, вони виїхали до інших регіонів нашої держави. Разом з тим соціально-економічне становище в зоні конфлікту штовхає громадян, які мають досвід у програмуванні, на злочинний шлях», - зазначає поліцейський.
Затримані 10 хакерів
Одним з основних завдань поліцейських є викриття осіб, що спеціалізуються на виготовленні та розповсюдженні шкідливого програмного забезпечення. Адже саме віруси стають «знаряддями» найрізноманітніших злочинів в цифровому просторі і дають змогу зловмисникам блокувати роботу комп’ютерних систем, отримувати стратегічну інформацію, керувати чужими банківськими рахунками, шантажувати розголошенням конфіденційних даних, здійснювати пропаганду серед населення.
«У червні співробітники Донецького управління кіберполіції затримали маріупольця, який створив та розповсюдив в інтернеті шкідливе програмне забезпечення для подальшого майнінгу криптовалюти. Вірус був зашифрований під різноманітні мультимедійні файли. В ході обшуку було встановлено адміністративну панель, за допомогою якої він керував процесом, та факт розповсюдження більше 300 вірусів, які інфікували комп’ютери громадян по всьому світу», - повідомляє фахівець.
Аналогічний факт правоохоронці виявили в Луганській області, де чоловік за допомоги вірусу зібрав логіни і паролі користувачів та отримав доступ до їх електронних скриньок, акаунтів соціальних мереж, онлайн-кабінетів банків.
«На сьогодні спрямована справа до суду за ст. 361 Кримінального кодексу (незаконне втручання в роботу комп’ютерів), а також оголошено підозру більш ніж 10 злочинцям в цій сфері», - підсумовує т.в.о. начальника Донецького управління кіберполіції.
Протидія «наркоканалам» у месенджерах
Кіберполіцейські співпрацюють з управлінням протидії наркозлочинності у документуванні збуту наркотичних засобів.
«Ми надаємо практичну допомогу в виявленні, фіксуванні, проведенні аналізу щодо розповсюдження наркотичних речовин в популярних месенджерах. Це явище на сьогоднішній день досить розповсюджене, тому що злочинці з метою уникнення покарання використовують саме цей метод. Відповідно й поліція напрацьовує нові методи протидії наркоторговцям у віртуальній реальності», - розповідає Віктор Селич.
Докази,що зникають
Якщо оперативники та криміналісти добувають у прямому сенсі «речові» докази, то кіберполіцейські збирають «зникаючі» сліди. Адже варто вимкнути комп’ютер без відповідних маніпуляцій, і вони будуть безповоротно втрачені.
«Співробітники фіксують сліди у вигляді вірусів, програм, які використовують злочинці, робляться криміналістичні копії – дампи (зліпки оперативної пам’яті). Також вилучаємо сліди втручання в роботу банкоматів: зловмисники шляхом приєднання електронно-обчислювальної техніки втручалися в роботу банкоматів, запускали шкідливе програмне забезпечення і воно в подальшому давало команду банкомату на видачу грошових коштів. Це шкідливе програмне забезпечення копіюється на носії інформації і в подальшому направляється на дослідження експертам, які роблять висновки, за допомогою яких будується обвинувачення», - роз’яснює Віктор Селич.
Як захистити свій комп’ютер від кіберзлодіїв
Експерт зауважив, що правила безпеки в кіберпросторі прості, але не всі користувачі їх дотримуються:
«По-перше, необхідно використовувати ліцензійне програмне забезпечення, яке унеможливлює несанкціоноване втручання до комп’ютерів та іншої цифрової техніки. Друге - постійно здійснюйте оновлення програмного забезпечення, а саме антивірусних програм. По-третє, необхідно робити копії важливих документів, щоб вони збереглися на вашому комп’ютері в разі втручання хакера. Також необхідно приділяти увагу безпеці, тобто логіни, паролі не повинні співпадати - в месенджерах, електронних скриньках та соцмережах вони повинні бути різними. Чому? Тому що коли вони однакові, хакери мають можливість ламати їх шляхом підбору, і коли вони всі однакові - це спрощує механізм заволодіння вашими персональними даними та інформацією».
Робота для молоді
Як повідомив Віктор Селич, на початку формування кіберполіції основна частина співробітників прийшла з департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми. Маючи оперативний досвід, вони пройшли перепідготовку відповідно до міжнародних практик.
«На сьогоднішній день в умовах гібридної війни ми зосередили увагу на формуванні спеціалістів саме в області кібербезпеки. Тому ми залучаємо програмістів, людей, які мають фаховий досвід, ми проходимо навчання, ми отримуємо ліцензійні продукти, які дають нам можливість якісно проводити оперативні заходи і розкривати злочини. Зараз ми відбираємо школярів, студентів, які навчаються факультетах за фахом кібербезпека. Майбутній кіберполіцейський повинен володіти знаннями комп’ютерної техніки на поглибленому рівні, а також англійською мовою. Це необхідно для спілкування з нашими іноземними партнерами, зокрема Європолом, які надають нам практичну правову міжнародну допомогу», - підкреслює поліцейський.
Слов'янський відділ поліції
Донецької області
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
08:55
13 січня
14:20
10 січня
ТОП новини
live comments feed...